Polska poezja w sieci

Serwis polska-poezja.pl jest finansowany ze środków Fundacji im. Maurycego Mochnackiego

 

Polska poezja na naszej stronie i w serwisie Youtube czytana przez najlepszych polskich aktorów

Wierny przekaz myśli jest zadaniem nie tylko dla naszego organu mowy, ale i dla intelektu. Dotyczy to naszych własnych myśli, bo – wbrew pozorom – one nie zawsze są jasne dla nas samych. Dlatego nasi nauczyciele napominają nas w dzieciństwie: „zanim coś powiesz, zastanów się, co chcesz powiedzieć”! W szczególny sposób to zadanie intelektualnego opanowania treści i formy wypowiedzi dotyczy recytatora poezji. Ma on bowiem do czynienia z zapisem myśli cudzej. Z myślą poety z zasady nie będącą prostym, potocznym komunikatem i niosącą w sobie coś więcej niż chęć bycia zrozumianym. Ta myśl pochodzi więc od kogoś innego niż sam recytator, nieodłączna jest od gatunku poetyckiego, który reprezentuje dany utwór, od stylu, prądu literackiego i języka epoki.

Dlatego recytator musi to wszystko właściwie odczytać i uwzględnić w swojej interpretacji. Nie powinien po prostu – jak to się często zdarza nawet wielkim gwiazdom sceny teatralnej – traktować tekstu poetyckiego jako pre-tekstu do zaprezentowania swojej własnej osobowości artystycznej. Owszem, swoją własną wrażliwością i możliwościami głosowymi powinien ożywić „martwą” partyturę tekstu zapisanego. Chodzi więc znowu o połączenie wody z ogniem: własnej, naturalnej barwy głosu recytatora, z ideą utworu napisanego przez kogoś innego, wyrażającego cudze myśli i uczucia. I wyrażającego je w stylu będącym własnością epoki, który nadaje zobowiązującą formę indywidualności zarówno poety jak i recytatora. Ale się z tą indywidualnością nie kłóci!

Lektorzy

Bożena Adamek – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. W 1975 roku ukończyła PWST w Krakowie. Na scenie zadebiutowała w 1972 roku. Występowała głównie w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, Teatrze STU (1978-82), Teatrze Bagatela (1982-86). Od 1986 roku związana jest z Teatrem im. Słowackiego w Krakowie. W 1985 roku została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi.

Dorota Godzic – Ukończyła PWST w Krakowie w 1992 roku. Początkowo współprawvowała z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Reszowie. Obecnie jest aktorką Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W 2013 roku wraz z całym zespołem twórców spektaklu "Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć" w reżyserii Iwony Kempy uhonorowana została Nagrodą Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego

Tadeusz Zięba – absolwent krakowskiej PWST. Od 1977 r. w zespole Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Występował gościnnie w spektaklach muzycznych i w musicalach na scenach: Teatru STU i Teatru Ludowego w Krakowie, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Gliwickiego Teatru Muzycznego, Teatru im. W. Horzycy w Toruniu.

Sławomir Maciejewski – absolwent PWSFTViT w Łodzi. Przez pierwsze lata pracy scenicznej związany z Teatrem Studyjnym '83 w Łodzi, następnie z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Współpracował również z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu oraz Teatrem Na Woli w Warszawie. Od 2008 roku występuje na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

więcej...

Kontakt

Email: fundacja@mochnacki.org

Adres korespondencyjny:
Fundacja im. Maurycego Mochnackiego
ul. Dunajewskiego 6, 31-133 Kraków, tel: 12 422 13 75

Informacje

O Projekcie

Portal polska-poezja.pl jest realizowany przez Fundację imienia Maurycego Mochnackiego. Celem projektu jest przypomnienie wybitnych tekstów poetyckich...
więcej...

Copyrigth © polska-pozja.pl 2015, projekt i wykonanie Studio graficzne Kraków