Polska poezja w sieci

Serwis polska-poezja.pl jest finansowany ze środków Fundacji im. Maurycego Mochnackiego

 

Polska poezja na naszej stronie i w serwisie Youtube czytana przez najlepszych polskich aktorów

Najpierw powstała melodia autorstwa 19-letniego kompozytora - Józefa Nikorowicza, który w marcu 1846 r. śledził z uwagą tragiczne wiadomości, jakie docierały do Lwowa z Krakowa i okolic. Był to czas upadku powstania krakowskiego i rzezi galicyjskiej, która pochłonęła życie ok. 3000 osób. W niedługim czasie do melodii powstał tekst, który napisał przyjaciel Nikorowicza, młody lwowski poeta - Kornel Ujejski.

W ten sposób stworzono pieśń, która szczególne znaczenie i popularność osiągnęła w okresie powstania styczniowego. Po powstaniu śpiewano ją jako hymn narodowy podczas manifestacji patriotycznych, a także w kościołach. Władze państw zaborczych, wydały zakaz jego wykonywania, a najwięcej wyroków skazujących za granie lub śpiewanie tej pieśni wydano w zaborze pruskim. W czasie drugiej wojny światowej melodia „Chorału”, nadana przez radio Londyn, stanowiła umowny sygnał do rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

 

Zapraszamy do słuchania:

http://polska-poezja.pl/lista-wierszy/243-kornel-ujejski-choral

Kontakt

Email: fundacja@mochnacki.org

Adres korespondencyjny:
Fundacja im. Maurycego Mochnackiego
ul. Dunajewskiego 6, 31-133 Kraków, tel: 12 422 13 75

Informacje

O Projekcie

Portal polska-poezja.pl jest realizowany przez Fundację imienia Maurycego Mochnackiego. Celem projektu jest przypomnienie wybitnych tekstów poetyckich...
więcej...

Copyrigth © polska-pozja.pl 2015, projekt i wykonanie Studio graficzne Kraków