Polska poezja w sieci

Serwis polska-poezja.pl jest finansowany ze środków Fundacji im. Maurycego Mochnackiego

 

Polska poezja na naszej stronie i w serwisie Youtube czytana przez najlepszych polskich aktorów

Bożena Adamek – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. W 1975 roku ukończyła PWST w Krakowie. Na scenie zadebiutowała w 1972 roku. Występowała głównie w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, Teatrze STU (1978-82), Teatrze Bagatela (1982-86). Od 1986 roku związana jest z Teatrem im. Słowackiego w Krakowie. W 1985 roku została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi. Pani Bożena Adamek znana jest również z ról w Teatrze Telewizji, mogliśmy ją oglądać m.in. w: "Romeo i Julii" w reż. J. Gruzy, "Wesołych kumoszkach z Windsoru" reż. J. Słotwińskiego czy "Makbecie" w reż. K. Nazara. Wielu widzom znana jest także z filmów i seriali takich jak choćby "Sanatorium pod klepsydrą", "Królowa Bona" czy "Rozmowa z człowiekiem z szafy" (nominacja do nagrody za rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym w Wenecji 1993).

Dorota Godzic – ukończyła PWST w Krakowie w 1992 roku. Początkowo współpracowała z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Obecnie jest aktorką Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie zagrała m.in. w spektaklach: "Wiśniowy sad" A. Czechowa (reż. M. Grabowski), "Marat/Sade" P. Weissa i "Stracone zachody miłości" W. Szekspira (reż. T. Bradecki), "Dziady. Gustaw-Konrad" A. Mickiewicza (reż. M. Sobociński), "Pokojówki" J. Geneta i "Tango Piazzolla" A. Burzyńskiej (reż. J. Opalski), "Dzika kaczka" H. Ibsena (reż. M. Łazarkiewicz), "Frank V. Komedia bankierska" F. Dürrenmatta (reż. K. Babicki), "Tragedii Makbeta" W. Szekspira (reż. Redbad Klijnstra). W 2013 roku wraz z całym zespołem twórców spektaklu "Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć" w reżyserii Iwony Kempy uhonorowana została Nagrodą Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego, doceniającą "znakomite kreacje aktorskie i koncertową zespołową grę".

Tadeusz Zięba – absolwent krakowskiej PWST. Od 1977 r. w zespole Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Występował gościnnie w spektaklach muzycznych i w musicalach na scenach: Teatru STU i Teatru Ludowego w Krakowie, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Gliwickiego Teatru Muzycznego, Teatru im. W. Horzycy w Toruniu. Przez wiele lat współpracował z Radiem Kraków, występując w audycjach poetyckich i dokumentalnych oraz w teatrze radiowym. W swoim dorobku ma też role w Teatrze Telewizji i w programach rozrywkowych Telewizji Kraków. Jako solista brał udział w koncertach muzyki Zygmunta Koniecznego i w nagraniach wokalnych dla teatru i filmu (m.in. Jańcio Wodnik). Podczas pracy nad spektaklami Sceny El-Jot w Krakowie zetknął się również z repertuarem muzyki dawnej. 

Sławomir Maciejewski – absolwent PWSFTViT w Łodzi. Przez pierwsze lata pracy scenicznej związany z Teatrem Studyjnym '83 w Łodzi, następnie z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Współpracował również z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu oraz Teatrem Na Woli w Warszawie. Od 2008 roku występuje na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Jego najpopularniejsze oraz najbardziej uznane przez krytyków i widzów role teatralne to: Clov w „Końcówce” Samuela Becketta, Coleman Connor w „Samotnym Zachodzie” Martina McDonagha oraz Henryk w „Ślubie” Witolda Gombrowicza. Mistrzowska gra przyniosła mu wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Opolskich Spotkań Teatralnych oraz Kaliskich Spotkań Teatralnych. Jest pomysłodawcą cyklu spotkań z poezją pt. „Z zadyszki poetyckiej” w Dworze Artusa w Toruniu, podczas których aktorzy interpretowali swoje ulubione wiersze, poematy i fragmenty utworów dramatycznych.

Rafał Szumera – absolwent Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST, aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W teatrze PWST wystąpił w przedstawieniach „Nadobnisie i Koczkodany” w reż. Adama Nawojczyka oraz „Giganci z gór” w reżyserii Jerzego Stuhra. W Teatrze Juliusza Słowackiego występuje w przedstawieniach: „Ziemia Obiecana” reż. Wojciech Kościelniak, gdzie zagrał Karola Borowieckiego, w „Czarnoksiężniku z Krainy Oz” w reż. Jarosława Kiliana, a także w „Maskaradzie” w reżyserii Nikołaja Kolady. Współpracuje z Teatrem STU, gdzie można zobaczyć go w przedstawieniach takich jak „Kogut w Rosole” reż. Marek Gierszał, „Hamlet”, „Wyzwolenie”, „Wesele” oraz „Roma i Julian” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.

Włodzimierz Nurkowski – urodził się w 1952 r. w Krakowie. Ukończył wydział aktorski krakowskiej PWST i wydział reżyserii teatralnej. Był aktorem Teatru Ludowego i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Od lat jest czynnym reżyserem. Zrealizował ponad 80 sztuk w wielu teatrach w Polsce (Kraków, Łódź, Rzeszów, Gdańsk, Bydgoszcz, Katowice, Opole). Obecnie w repertuarze Teatru Ludowego znajdują się cztery jego realizacje, w repertuarze Opery Krakowskiej zaś dwie ("Ariadna na Naxos" Richarda Straussa i  "Turek we Włoszech" Gioacchino Rossiniego). W Operze Bydgoskiej można obejrzeć jego monumentalną inscenizację "Don Carlosa" Giuseppe Verdiego. Znany jest również jako reżyser spektakli w Teatrze Telewizji, takich jak: Fryderyka ,,Intryga i miłość" Schillera, "Opowieści lasku wiedeńskiego" Ödöna von Horwatha czy "W małym domku" Tadeusza Rittnera.

zdjęcia: www.slowacki.krakow.pl

Kontakt

Email: fundacja@mochnacki.org

Adres korespondencyjny:
Fundacja im. Maurycego Mochnackiego
ul. Dunajewskiego 6, 31-133 Kraków, tel: 12 422 13 75

Informacje

O Projekcie

Portal polska-poezja.pl jest realizowany przez Fundację imienia Maurycego Mochnackiego. Celem projektu jest przypomnienie wybitnych tekstów poetyckich...
więcej...

Copyrigth © polska-pozja.pl 2015, projekt i wykonanie Studio graficzne Kraków