Polska poezja w sieci

Serwis polska-poezja.pl jest finansowany ze środków Fundacji im. Maurycego Mochnackiego

Mecenas portalu Polska-poezja.pl

Facebook ikona Youtube ikona

 

Polska poezja na naszej stronie i w serwisie Youtube czytana przez najlepszych polskich aktorów


W związku z Narodowym Świętem Niepodległości przypominamy Państwu postać Jerzego Żuławskiego – poety, pisarza, eseisty, filozofa, legionisty marszałka Józefa Piłsudskiego. Żuławski związany był ze środowiskiem krakowskiej bohemy artystycznej, przyjaźnił się m.in. z Kasprowiczem, Przybyszewskim, Rydlem i Tetmajerem. Traktowany jest jako prekursor polskiej literatury fantastyczno-naukowej. Był autorem m.in. popularnej „trylogii księżycowej" - "Na srebrnym globie. Rękopis z Księżyca" , "Zwycięzca" i "Stara Ziemia". Został również zapamiętany jako miłośnik i znawca Tatr.
Gdy wybuchła I wojna światowa, wstąpił do Legionów. Włączył się w walkę również poprzez współredagowanie  pisma „Do broni!".

Aby lepiej poznać twórczość Jerzego Żuławskiego, zapraszamy do wsłuchania się w jego przejmujący utwór „Do moich synów” w interpretacji Sławomira Maciejewskiego:

http://polska-poezja.pl/lista-wierszy/48-jerzy-zulawski-do-moich-synow

/fot. https://commons.wikimedia.org/

 

Kontakt

Email: fundacja@mochnacki.org

Adres korespondencyjny:
Fundacja im. Maurycego Mochnackiego
ul. Dunajewskiego 6, 31-133 Kraków, tel: 12 422 13 75

O Portalu

Portal polska-poezja.pl jest realizowany przez Fundację imienia Maurycego Mochnackiego. Celem projektu jest przypomnienie wybitnych tekstów poetyckich...
więcej...

Copyrigth © polska-pozja.pl 2015, projekt i wykonanie Studio graficzne Kraków