Polska poezja w sieci

Serwis polska-poezja.pl jest finansowany ze środków Fundacji im. Maurycego Mochnackiego

Mecenas portalu Polska-poezja.pl

Facebook ikona Youtube ikona

 

Polska poezja na naszej stronie i w serwisie Youtube czytana przez najlepszych polskich aktorów

13 maja 2001 roku zmarł Paweł Hertz poeta, prozaik, eseista, tłumacz i wydawca. Jego długoletnia i różnorodna działalność na wielu polach zaowocowała licznymi dziełami, z których czerpią kolejne pokolenia.

Jest autorem m.in. monumentalnej 7-tomowej antologii XIX wiecznej poezji polskiej Zbiór poetów polskich XIX-wieku (1959-1979). Wraz z  Władysławem Kopalińskim ułożył Księgę cytatów z polskiej literatury pięknej. Zredagował również liczne edycje polskich pisarzy i poetów (m.in. Kazimiery Iłłakowiczówny, Jana Kasprowicza, Zygmunta Krasińskiego, Teofila Lenartowicza, Juliusza Słowackiego). W 1977 r. zainicjował w Państwowym Instytucie Wydawniczym serię Podróże, gdzie pod swoją redakcją wydał osiemnaście tomów dzieł klasycznej literatury podróżniczej.

Oprócz działalności translatorskiej i wydawniczej, warto zwrócić uwagę na jego twórczość eseistyczną. Na tekstach Hertza (zebranych w kolejnych tomach, m.in. Domena polska, Ład i nieład, Świat i dom, Miary i wagi) wychowało się bowiem kilka pokoleń polskiej inteligencji.

/fot. https://commons.wikimedia.org/

 

Kontakt

Email: fundacja@mochnacki.org

Adres korespondencyjny:
Fundacja im. Maurycego Mochnackiego
ul. Dunajewskiego 6, 31-133 Kraków, tel: 12 422 13 75

O Portalu

Portal polska-poezja.pl jest realizowany przez Fundację imienia Maurycego Mochnackiego. Celem projektu jest przypomnienie wybitnych tekstów poetyckich...
więcej...

Copyrigth © polska-pozja.pl 2015, projekt i wykonanie Studio graficzne Kraków