Polska poezja w sieci

Serwis polska-poezja.pl jest finansowany ze środków Fundacji im. Maurycego Mochnackiego

Mecenas portalu Polska-poezja.pl

Facebook ikona Youtube ikona

 

Polska poezja na naszej stronie i w serwisie Youtube czytana przez najlepszych polskich aktorów

Bożena Adamek – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. W 1975 r. ukończyła PWST w Krakowie. Na scenie zadebiutowała w 1972 r. Występowała m.in. w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatrze STU (1978-82), Teatrze Bagatela (1982-86). Od 1986 r. związana jest z Teatrem im. Słowackiego w Krakowie. W 1985 r. została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi. Bożena Adamek znana jest również z ról w Teatrze Telewizji, mogliśmy ją oglądać m. in. w: "Romeo i Julii" w reż. J. Gruzy, "Tragedii o księżnej d'Amalfi" reż. W. Nurkowskiego czy "Makbecie" w reż. K. Nazara. Wielu widzom znana jest także z filmów i seriali takich jak choćby "Sanatorium pod klepsydrą", "Królowa Bona" czy "Rozmowa z człowiekiem z szafy" (nominacja do nagrody za rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym w Wenecji 1993).

Dorota Godzic-Banaś – ukończyła PWST w Krakowie. Od początku kariery związana z Teatrem Słowackiego w Krakowie, występowała również gościnnie w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W Teatrze Słowackiego zagrała m.in w: „Stalowych Magnoliach” R. Harlinga w reż. B. Sass (1993), „Tańcach w Ballybeg” B. Friela w reż. B. Hussakowskiego (1993), „Wiśniowym sadzie” A. Czechowa w reż. M. Grabowskiego (1994), „Operze za trzy grosze” B. Brechta w reż. R. Zioły (2004), „Dziejach upadków” według H. de Balzaca w reż. M. Warsickiej (2016). W 2013 r. wraz z całym zespołem twórców spektaklu „Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć” w reż. I. Kempy została uhonorowana Nagrodą Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego doceniającą "znakomite kreacje aktorskie i koncertową zespołową grę”. Poza teatrem gra w serialach telewizyjnych, pracuje z młodzieżą, nagrywa poezję.

Tadeusz Zięba – absolwent krakowskiej PWST. Od 1977 r. w zespole Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Występował gościnnie w spektaklach muzycznych i w musicalach na scenach: Teatru STU i Teatru Ludowego w Krakowie, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Gliwickiego Teatru Muzycznego, Teatru im. W. Horzycy w Toruniu. Przez wiele lat współpracował z Radiem Kraków, występując w audycjach poetyckich i dokumentalnych oraz w teatrze radiowym. W swoim dorobku ma też role w Teatrze Telewizji i w programach rozrywkowych Telewizji Kraków. Jako solista brał udział w koncertach muzyki Zygmunta Koniecznego i w nagraniach wokalnych dla teatru i filmu (m.in. Jańcio Wodnik). Podczas pracy nad spektaklami Sceny El-Jot w Krakowie zetknął się również z repertuarem muzyki dawnej. 

Sławomir Maciejewski – absolwent PWSFTViT w Łodzi. Przez pierwsze lata pracy scenicznej związany z Teatrem Studyjnym '83 w Łodzi, następnie z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Współpracował również z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Na Woli w Warszawie oraz z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Jego najpopularniejsze oraz najbardziej uznane przez krytyków i widzów role teatralne to: Clov w „Końcówce” S. Becketta, Coleman Connor w „Samotnym Zachodzie” M. McDonagha oraz Henryk w „Ślubie” W. Gombrowicza. Mistrzowska gra przyniosła mu wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Opolskich Spotkań Teatralnych oraz Kaliskich Spotkań Teatralnych. Jest pomysłodawcą cyklu spotkań z poezją pt. „Z zadyszki poetyckiej” w Dworze Artusa w Toruniu, podczas których aktorzy interpretowali swoje ulubione wiersze, poematy i fragmenty utworów dramatycznych.

Włodzimierz Nurkowski – ukończył wydział aktorski krakowskiej PWST i wydział reżyserii teatralnej. Przez wiele lat był aktorem (m.in. Teatru Ludowego i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie) oraz reżyserem (m.in. Teatru Ludowego, Teatru im. Juliusza Słowackiego, Teatru Bagatela, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi). Łącznie zrealizował ponad 80 sztuk w wielu teatrach w Polsce. Jego realizacje możemy oglądać w repertuarze Teatru Ludowego oraz Opery Krakowskiej. Ostatnio w Operze Krakowskiej wyreżyserował sztukę "Pajace" R. Leoncavallo, pracuje również nad adaptacją "Orfeusza w piekle" J. Offenbacha. Znany jest również jako reżyser spektakli w Teatrze Telewizji, takich jak: "Intryga i miłość" F. Schillera, "Opowieści lasku wiedeńskiego" Ö. von Horwatha czy "W małym domku" T. Rittnera.

Ewa Kolasińska-Szramel – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, absolwentka krakowskiej PWST. Od 1973 r. aktorka Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Występowała także gościnnie w Teatrze STU w Krakowie oraz za granicą na Festiwalu Dwóch Światów w Spoleto. W 1987 zdobyła nagrodę aktorską na 37. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za rolę Gizeli Spiessbürger w przedstawieniu „Wiosna Narodów w Cichym Zakątku” A. Nowaczyńskiego w reżyserii Tadeusza Bradeckiego. Znana z roli Marysi w cyklicznym programie rozrywkowym „Spotkanie z Balladą”. W maju 2009 aktorka została wyróżniona odznaczeniami: Odznaką „Honoris Gratia” od władz Krakowa oraz Medalem 200-lecia Starego Teatru.

Stefan Szramel

Stefan Szramel (1939-2018) – aktor teatralny i filmowy, absolwent PWST w Krakowie. W latach 1962-64 występował w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, w latach 1964–73 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, a w latach 1973–2004 na deskach Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Zagrał w kilkudziesięciu spektaklach Teatru TV, między innymi rolę Pantalejmona w spektaklu „Diaboliada” z 1989 roku. Stefan Szramel przekazywał wiedzę o zawodzie wielu pokoleniom aktorów i śpiewaków operowych jako wykładowca Wydziału Aktorskiego PWST i Wydziału Wokalno-Aktorskiego AM w Krakowie. Zmarł 23 marca 2018 roku w wieku 79 lat.

Bolesław Brzozowski

Bolesław Brzozowski – absolwent PWST w Krakowie. Debiutował w 1984 r. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Od 1985 r. pracuje w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Brał udział w spektaklach reżyserowanych m in. przez Andrzeja Wajdę, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupę, Tadeusza Bradeckiego, Rudolfa Zioło, Jana Klatę. Jest adiunktem w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne na Wydziale Aktorskim.

Gabriela Oberbek

Gabriela Oberbek – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. W 2009 roku ukończyła studia aktorskie na PWST w Krakowie. W 2011 roku została laureatką Nagrody im. Andrzeja Nardellego (przyznawanej przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP) za najlepszy debiut aktorski; za rolę Księżniczki Justyny w spektaklu „Rozmowy z Piotrem” w reżyserii Jana Nowickiego w Teatrze Dramatycznym w Płocku.

Rafał SZumera

Rafał Szumera – absolwent Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST, aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W teatrze PWST wystąpił w przedstawieniach „Nadobnisie i Koczkodany” w reż. A. Nawojczyka oraz „Giganci z gór” w reżyserii J. Stuhra. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego występował w przedstawieniach: „Ziemia Obiecana” w reż. W. Kościelniaka, w „Czarnoksiężniku z Krainy Oz” w reż. J. Kiliana, a także w „Maskaradzie” w reżyserii N. Kolady. Współpracuje z Teatrem STU, gdzie można go było zobaczyć w przedstawieniach takich jak „Kogut w Rosole” reż. M. Gierszał czy „Roma i Julian” w reżyserii K. Jasińskiego.

Maciej Jackowski

Maciej Jackowski – aktor teatralny i filmowy, absolwent PWST w Krakowie. W latach 1989-1992 współpracował z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. Obecnie pracuje w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie zagrał m.in. w: Martwych duszach M. Gogola w reż. W. Fokina (1993), Wiśniowym sadzie A. Czechowa w reż. M. Grabowskiego (1994), Godzinie, w której nie wiedzieliśmy nic o sobie nawzajem P. Handkego w reż. P. Cieślaka (1999), Arszeniku i starych koronkach J. Kesselringa w reż. K. Babickiego (2014), Wyzwoleniu S. Wyspiańskiego w reż. R. Rychcika (2017). Ma na swoim koncie również liczne role w Teatrze Telewizji oraz produkcjach filmowych, grał np. w Trzech dniach bez wyroku w reż. W. Wójcika (1991).

Jerzy Światłoń

Jerzy Światłoń – absolwent PWST w Krakowie. Początkowo związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. Od 1992 r. jest aktorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Zagrał tutaj m.in. w: „Wyzwoleniu” S. Wyspiańskiego w reż. M. Prusa (1992), „Boboku” F. Dostojewskiego w reż. W. Fokina (1993), „Juliuszu Cezarze” W. Szekspira w reż. J. Golińskiego (1993), „Heddzie Gabler” H. Ibsena w reż. P. Miśkiewicza (1995), „Królu Edypie” Sofoklesa w reż. W. Śmigasiewicza (2000), „Czarodziejskiej górze” T. Manna w reż. B. Sass (2004), „Ziemi obiecanej” W. Reymonta w reż. W. Kościelniaka (2011). Na swoim koncie ma także liczne role w Teatrze Telewizji, filmach fabularnych, a także serialach telewizyjnych. W 1990 r. otrzymał nagrodę na XV Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za rolę w spektaklu „Sen srebrny Salomei” w Teatrze Jaracza w Łodzi, a w 1993 na XVIII OKT nagrodę za rolę „Konrada” w Wyzwoleniu w Teatrze Słowackiego w Krakowie.

zdjęcia: www.slowacki.krakow.pl

Kontakt

Email: fundacja@mochnacki.org

Adres korespondencyjny:
Fundacja im. Maurycego Mochnackiego
ul. Dunajewskiego 6, 31-133 Kraków, tel: 12 422 13 75

O Portalu

Portal polska-poezja.pl jest realizowany przez Fundację imienia Maurycego Mochnackiego. Celem projektu jest przypomnienie wybitnych tekstów poetyckich...
więcej...

Copyrigth © polska-pozja.pl 2015, projekt i wykonanie Studio graficzne Kraków