Polska poezja w sieci

Serwis polska-poezja.pl jest finansowany ze środków Fundacji im. Maurycego Mochnackiego

Mecenas portalu Polska-poezja.pl

Facebook ikona Youtube ikona

 

Polska poezja na naszej stronie i w serwisie Youtube czytana przez najlepszych polskich aktorów

Ignacy Krasicki - Mysz i kot

 

Mysz, dlatego że niegdyś całą książkę zjadła,

Rozumiała, iż wszystkie rozumy posiadła.

Rzekła więc towarzyszkom: „Nędzę waszą skrócę:

Spuśćcie się tylko na mnie, ja kota nawrócę!”.

Posłano więc po kota; kot, zawżdy gotowy,

Nie uchybił minuty, stanął do rozmowy.

Zaczęła mysz egzortę; kot jej pilnie słuchał,

Wzdychał, płakał… Ta widząc, iż się udobruchał,

Jeszcze bardziej wpadała w kaznodziejski zapał,

Wysunęła się z dziury — a wtem ją kot złapał.

Interpretacja

Mysz i kot to jedna z wielu bajek epigramatycznych, które wyszły spod pióra Ignacego Krasickiego – biskupa warmińskiego, kapelana króla Stanisława Poniatowskiego, czołowego twórcy polskiego oświecenia. Podobnie jak w wielu innych bajkach słynny uczestnik tzw. obiadów czwartkowych również w Myszy i kocie prezentuje pod postacią zwierząt ludzkie przywary i słabości.

Mysz jest pewna siebie i święcie przekonana o swojej mądrości, ponieważ „niegdyś całą książkę zjadła”. Przemądrzałość zaślepia ją do tego stopnia, że traci kontakt z rzeczywistością i pragnie dokonać niemożliwego, zaprzeczyć odwiecznym prawom natury, według których kot jest drapieżnikiem, a mysz ofiarą. Przechwala się więc przed towarzyszkami: „Nędzę waszą skrócę:/ Spuśćcie się tylko na mnie, ja kota nawrócę!”. Pycha i zadufanie prowadzą ją jednak do tragedii, ponieważ kot wykazuje się sprytem; nie tylko podejmuje dyskusję z myszą, ale również udaje, że jej przemowa powoduje zmianę jego kociej natury. Naiwna mysz, sądząc że „nawróciła kota”, wychodzi z bezpiecznej kryjówki i zostaje złapana przez drapieżnika.

Morał bajki Krasickiego pozostaje wciąż aktualny – w życiu społecznym niemal na każdym kroku spotykamy przemądrzałych, którzy modnymi frazesami pragną wpłynąć na sprawy, które z natury rzeczy pozostają niezmienne. Ich reformatorska pasja zazwyczaj prowadzi do nieszczęścia. Niestety często bywa tak, że w prawdziwym życiu tragedia ta ma wymiar nie tylko osobisty, ale również wspólnotowy.

Kontakt

Email: fundacja@mochnacki.org

Adres korespondencyjny:
Fundacja im. Maurycego Mochnackiego
ul. Dunajewskiego 6, 31-133 Kraków, tel: 12 422 13 75

O Portalu

Portal polska-poezja.pl jest realizowany przez Fundację imienia Maurycego Mochnackiego. Celem projektu jest przypomnienie wybitnych tekstów poetyckich...
więcej...

Copyrigth © polska-pozja.pl 2015, projekt i wykonanie Studio graficzne Kraków